microCOR Bilgisayar Yazılımı

microCOR EKG Cihazından gelen veriyi USB Adaptöründen alarak, ekranda çeşitli şekillerde gösterir, yazdırır, PDF dosyasına ve hasta klasörüne kaydeder.

Yazılım, hasta klasöründe kayıtlı EKG kayıtlarının açılıp incelenmesini, notlar eklenmesini ve yazdırılması veya PDF dosyasına kaydedilmesini de sağlar.

microCOR Bilgisayar Yazılımını indirmek için İndir sayfasını açabilirsiniz.

Hasta/EKG Veritabanı

Uygulama Penceresinin sol bölümü, hasta klasörleri ile ilgili bilgi ve işlemlere ayrılmış olan Hasta Penceresi dir (bkz Fig-1). Bu pencerede hasta veritabanında saklanan hasta klasörleri üzerinde işlemler yapılır. Bu klasörlerde hasta ile ilgili bilgi ve notlar, hastanın EKG kayıtları ve iliştirilmiş notlar saklanabilir. Bütün işlemler menü çubuğu kullanmadan, pencerenin üst tarafındaki düğmelerle yapılabilir. Bu veritabanı kullanmak tercihe bağlıdır. Kullanılmadığında gizlenerek bütün uygulama penceresi EKG verisinin gösterildiği Veri Penceresi ne ayrılabilir(bkz Fig-2 ve Fig-3)

10 Dakika Veri Kaydı

Uygulama Penceresinin büyük bölümünü kaplayan sağ tarafındaki Veri Penceresi nde, hastadan alınan EKG verisi görüntülenir. Pencerenin üst tarafındaki “Başlat/Durdur” düğmesi ile kayıt başlatılır. Alınmakta olan veri gerçek zamanda ekranda izlenebilir. Kayıt istendiği zaman durdurulup tekrar başlatılabilir. Toplam kayıt uzunluğu 10 dakikaya kadar uzar. Kayıt durdurulduğunda, kayıt içinde gezinerek istenilen bölümü EKG olarak hasta klasörüne kaydedilebilir, PDF dosyasına saklanabilir ve yazdırılabilir.

Elektrod Bağlantı Kalitesi ve Kalibrasyon Kontrolü

“Başlat/Durdur” düğmesi ile her kayıt başlatılırken, bütün elektrodların bağlantı kaliteleri ölçülüp kullanıcıya gösterilir; böylece iyi temas etmeyen elektrodlar hızla tespit edilebilir. Ayrıca istendiğinde  Cihaz Kalibrasyon Kontrolü yaparak cihazın kazanç ayarlarının doğru ve kabloların sağlam oldukları teyit edilebilir.

3 Detay Seviyesinde İnceleme ve Ölçüm

Veri Penceresindeki kayıt, durdurulduğunda 3 ayrı detayda görüntülenebilir; EKG monitörünü andıran Monitör Görünümü(bkz. Fig-1), EKG çıktısı düzenindeki EKG Görünümü(bkz Fig-2) ve tek bir kanalın detayını gösteren Kanal Görünümü(bkz. Fig-3).  Her 3 görünümde de, kaydırma çubuğu ile kayıt içinde gezinilebilir ve fare ile ekran üzerinde ölçümler yapılabilir. Böylece EKG olarak kaydedilecek bölüm(ler) kolayca tespit edilebilir.

3 Tuşta EKG Çekimi

Veri Penceresinin üst kısmında bulunan “Başlat/Durdur” düğmesi ile kayıt başlatılıp durdurulur, kaydırma çubuğu ile kaydedilecek bölüme gelinir ve “Yazdır” düğmesine basılarak EKG çıktısı alınır (eğer hasta veritabanı kullanılmıyorsa, yazılım çıktıya yazmak üzere hasta bilgilerini soracaktır). “Yazdır” yerine “PDF” veya “Kaydet” düğmeleri kullanılıp aynı EKG verisi PDF dosyasına veya hasta klasörüne kaydedilebilir.

Vektörel PDF Dosyası

Uygulama PDF dosyasına, çoğu yazılımdan farklı olarak, EKG sinyallerini vektörel olarak kaydeder. Bu PDF dosyası açılıp  görüntü büyütüldükçe kaydedilmiş EKG sinyalinin detayları daha yakından görünür; yani kağıda yazdırılınca kaybolan sinyal detayları, PDF dosyasında kaybolmadan saklanıp iletilebilir.

Ve diğer…

Hat, Kas Gürültü ve  Kayma(Drift) Filtreleri, hassasiyet ve çizim hızı ayarları, istenilen kanalları gizleme seçeneği,  hasta veritabanı yedekleme, cihaz bağlantı durumu ve pil seviyesi göstergeleri,  ayarlanabilir ekran renk düzen, kanalları büyütülmüş olarak tek tek yazdırma/dosyaya kaydetme olanağı,  SVG formatında dosya kaydı, Internet üzerinden otomatik güncelleme.. gibi çeşitli özellikleri görmek için bilgisayar yazılımını indirip kurabilirsiniz.